{Play}Samobadanie powinno być regularną czynnością każdej kobiety. Ma ono na celu dokładne poznanie budowy piersi, jak również zachodzące w nich zmiany podczas cyklu miesiączkowego. Regularne przeprowadzanie samodzielnego badania piersi pozwoli na wypracowanie prawidłowej techniki oraz sprawi, że będzie ono wykonywane coraz sprawniej i nie będzie zajmowało zbyt wiele czasu. Podstawą wiarygodności badania jest jego systematyczne przeprowadzanie raz w miesiącu. Obserwacja własnego organizmu i znajomość podstawowych zmian zachodzących w nim w poszczególnych okresach życia, pozwala na szybkie wykrycie wszelkich nieprawidłowości i chorób, które skłonią do odpowiednio wczesnego zgłoszenia się do lekarza i podjęcia ewentualnego leczenia.

Zachęcamy do indywidualnej nauki samobadania piersi na fantomach z omówieniem metod i zasad wykonania takiego badania. Dla części kobiet profilaktyka raka piersi jest tematem intymnym i nie potrafią w większym gronie o tym rozmawiać. Indywidualne podejście pomaga w budowaniu odpowiedniego klimatu do podjęcia trudnych rozmów dotyczących raka piersi. Kobiety po takich zajęciach uświadamiają sobie jak niezmiernie ważna jest systematyczna i wnikliwa obserwacja własnych piersi, wykonywanie samobadania oraz badań profilaktycznych.

Jeśli jesteś zainteresowana: zadzwoń do punktu informacyjnego (12) 614 33 55 lub zapytaj o naukę samobadania wykonując badanie mammograficzne.

{Play}Badania mammograficzne wykonywane są w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Warunkiem wykonania badania jest weryfikacja uprawnień do badania w czasie rejestracji w systemie informatycznym NFZ-SIMP.

klisza1Do badania kwalifikują się:

- kobiety w wieku od 50 do 69 lat – badanie raz na 2 lata lub
- kobiety w wieku od 50 do 69 lat, u których wystąpił rak piersi wśród członków rodziny (matki, siostry lub córki) – badanie raz na rok lub
- kobiety w wieku od 50 do 69 lat, u których występują mutacje w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2 – badanie raz na rok.

Badania mammograficzne wykonywane są cyfrowym aparatem Selenia Hologic Lorad, który zapewnia:

{Play}Selenia Hologic LoradWysoka rozdzielczość przestrzenna i kontrastowa obrazu - Mammograf cyfrowy posiada znacznie większą rozdzielczość kontrastową niż aparat analogowy, dzięki czemu możliwe jest obrazowanie bardzo niewielkich różnic w stopniu pochłaniania promieniowania RTG przez tkanki, a tym samym uwidacznianie zmian niemożliwych do wychwycenia w analogowej mammografii.

Możliwość powiększenia zdjęcia na ekranie monitora, co znacznie ułatwia lekarzowi stawianie diagnozy - Wykonanie konwencjonalnego zdjęcia mammograficznego uniemożliwia poprawę jakości uzyskanego obrazu. W przypadku mammografii cyfrowej, możliwa jest komputerowa obróbka obrazu, która pozwala na wykorzystanie pełnej informacji zawartej w obrazie cyfrowym. Dowolny obszar obrazu cyfrowego może zostać powiększony w celu dokładniejszej analizy.

Dużo niższa, niż w aparatach analogowych, dawka promieniowania - W mammografii cyfrowej redukcja dawki promieniowania jest rezultatem wysokiej czułości detektora cyfrowego. W dotychczasowych badaniach stwierdzono (przy zachowaniu tej samej wykrywalności zmian) możliwość redukcji dawki promieniowania w mammografii cyfrowej nawet o 40-50% w porównaniu z mammografią konwencjonalną.

Skrócenie czasu badania - Obraz otrzymywany jest natychmiast po ekspozycji. Pacjentki nie muszą oczekiwać na wywołanie zdjęć i ewentualne ich powtórzenie, co może przyczynić się do większej akceptowalności badania mammograficznego.

Elektroniczna archiwizacja - w związku z koniecznością porównywania obrazów aktualnego i wcześniejszego możliwe jest skrócenie procesu diagnostycznego ze względu na brak konieczności tradycyjnego wyszukiwania zdjęć pacjentki. W przypadku obrazów cyfrowych badanie jest archiwizowane w formie elektronicznej i przechowywane na systemowych urządzeniach archiwizacyjnych (wymiennych dyskach DVD), które umożliwiają dostęp do obrazów dowolnej pacjentki w ciągu kilku sekund.

  1. Otwarte spotkania informacyjno - edukacyjne
  2. Szkolenia dla grupy pacjentek dla których zorganizowano transport zbiorowy

{Play}Otwarte spotkania informacyjno - edukacyjne

Spotkania organizowane są na terenie całej Małopolski, w szczególności na terenach tzw. ,,białych plam” tj. powiatów lub gmin o szczególnie niskim poziomie zgłaszalności na badania mammograficzne. Miejsca organizacji spotkań to między innymi: Uniwersytety Trzeciego Wieku, Stowarzyszenia Seniorów, Koła Gospodyń Wiejskich, Domy Kultury.

szkolenia002Plan szkolenia:

- Rozdanie materiałów informacyjno - edukacyjnych.
- Wykład i prezentacja multimedialna „Profilaktyka Raka Piersi".
- Nauka samobadania piersi na fantomach.
- Konkurs z nagrodami.
- Dyskusja.
- Poczęstunek.

{Play}Szkolenia dla grupy pacjentek dla których zorganizowano transport zbiorowy

Dla kobiet mających utrudniony dojazd na badania mammograficzne organizowany jest transport zbiorowy busami z miejsca zamieszkania do Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. Na miejscu dla uczestniczek przeprowadzone zostaje szkolenie dotyczące profilaktyki raka piersi oraz nauka samobadania piersi na fantomach. Kobiety mają zapewniony poczęstunek, po którym mają wykonane badanie mammograficzne, a następnie są odwożone z powrotem do miejsca zamieszkania.