{Play}Badania mammograficzne wykonywane są w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Warunkiem wykonania badania jest weryfikacja uprawnień do badania w czasie rejestracji w systemie informatycznym NFZ-SIMP.

klisza1Do badania kwalifikują się:

- kobiety w wieku od 50 do 69 lat – badanie raz na 2 lata lub
- kobiety w wieku od 50 do 69 lat, u których wystąpił rak piersi wśród członków rodziny (matki, siostry lub córki) – badanie raz na rok lub
- kobiety w wieku od 50 do 69 lat, u których występują mutacje w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2 – badanie raz na rok.

Badania mammograficzne wykonywane są cyfrowym aparatem Selenia Hologic Lorad, który zapewnia:

{Play}Selenia Hologic LoradWysoka rozdzielczość przestrzenna i kontrastowa obrazu - Mammograf cyfrowy posiada znacznie większą rozdzielczość kontrastową niż aparat analogowy, dzięki czemu możliwe jest obrazowanie bardzo niewielkich różnic w stopniu pochłaniania promieniowania RTG przez tkanki, a tym samym uwidacznianie zmian niemożliwych do wychwycenia w analogowej mammografii.

Możliwość powiększenia zdjęcia na ekranie monitora, co znacznie ułatwia lekarzowi stawianie diagnozy - Wykonanie konwencjonalnego zdjęcia mammograficznego uniemożliwia poprawę jakości uzyskanego obrazu. W przypadku mammografii cyfrowej, możliwa jest komputerowa obróbka obrazu, która pozwala na wykorzystanie pełnej informacji zawartej w obrazie cyfrowym. Dowolny obszar obrazu cyfrowego może zostać powiększony w celu dokładniejszej analizy.

Dużo niższa, niż w aparatach analogowych, dawka promieniowania - W mammografii cyfrowej redukcja dawki promieniowania jest rezultatem wysokiej czułości detektora cyfrowego. W dotychczasowych badaniach stwierdzono (przy zachowaniu tej samej wykrywalności zmian) możliwość redukcji dawki promieniowania w mammografii cyfrowej nawet o 40-50% w porównaniu z mammografią konwencjonalną.

Skrócenie czasu badania - Obraz otrzymywany jest natychmiast po ekspozycji. Pacjentki nie muszą oczekiwać na wywołanie zdjęć i ewentualne ich powtórzenie, co może przyczynić się do większej akceptowalności badania mammograficznego.

Elektroniczna archiwizacja - w związku z koniecznością porównywania obrazów aktualnego i wcześniejszego możliwe jest skrócenie procesu diagnostycznego ze względu na brak konieczności tradycyjnego wyszukiwania zdjęć pacjentki. W przypadku obrazów cyfrowych badanie jest archiwizowane w formie elektronicznej i przechowywane na systemowych urządzeniach archiwizacyjnych (wymiennych dyskach DVD), które umożliwiają dostęp do obrazów dowolnej pacjentki w ciągu kilku sekund.